All 4 Basket

Victorie decisa in primul sfert

t13-topoare

Etapa a 14-a a CJB 3PillarGlobal Cluj si-a consumat ultimul act duminica seara, in sala Vaida-Voevod, unde Fetitele Plangasioase au primit replica oaspetilor de la CS Phoenix.

Jucand intr-un ritm alert si profitand de o aparare visatoare a “phoenixilor”, “fetitele” au marcat nestingherite “lacrima dupa lacrima” (tear-drop after tear-drop) si au incheiat primul sfert cu un avanatj considerabil 30-12.

Oaspetii au echilibrat disputa in sfertul al doilea, care s-a incheiat la egalitate (19-19) si au inceput sa-si impuna incet-incet jocul mai asezat, profitand de experienta lor superioara.

Desi gazdele au cedat ultimele doua sferturi, ei au reusit sa mai pastreze ceva din “zestrea” acumulata in primul sfert si au castigat meritat meciul cu 76-70.