All 4 Basket

Revansa muchiei de cutit

poza Melinda

Etapa a 15-a a CJB 3PillarGlobal Cluj a debutat luni seara, in sala LIA, cu meciul dintre Niste Baieti si Schmac. Echipa gazda venea la acest meci cu gustul amar al unui meci peirdut pe muchie de cutit in etapa precedenta si spera sa nu aiba parte de un nou final tensionat.

Exact asa au parut ca vor sta lucrurile pentru mai bine de 39 de minute, timp in care ba o echipa , ba cealalta, parea ca isi va asigura asigura un final de meci linistit.

Oaspetii au inceput bine meciul si s-au distantat dupa primul sfert la 10 puncte (11-21). Sfertul doi a marcat o revenire spectaculoasa a gazdelor care au intors avantajul in favoarea lor transand sfertul cu 30-13. Distanta a continuat sa creasca si inaintea ultimului sfert “baietii” pareau ca sunt scapati in castigatori la +10.

Sfertul patru a fost insa aproape o copie a primului sfert iar Schmac a revenit in joc pana la o singura posesie, in ultimul minute de joc, profitand de eliminearea pentru 5 greseli personale a doua piese de baza din angrenajul gazdelor. Finalul pe muchie de cutit, marcat de time-out-uri bine cerute de cele doua combatante, a adus un scor egal cu 5 secunde inainte de expirarea timpului de joc. O aruncare libera fructificate de gazde a rupt echilibrul (70-69), iar ratarea celei de-a doua nu a mai oferit oaspetilor sansa unui time-out si a unui ultim atac pregatit si asezat. Cele 5 secunde s-au scurs rapid iar incercarea de buzzer-beater a oaspetilor a esuat , consemnand o binemeritata revansa a “baietilor” dupa un nou final tensioant.