All 4 Basket

CJB: Prima surpriză

rungun-babesi

Prima surpriză a Campionatului Județean de Baschet Cluj o consemnăm în runda a doua. Noua echipă a celor de la Run&Gun, întărită cu nume sonore ale ligii județene, precum Berariu (venit de la Babeș), Kosorus (de la Niște Băieți) sau Gadola (revenit în activitate), dar și cu alți sportivi, a răsturnat calculele celor de la Babeș.

Chiar dacă Babeș a apelat la Morad Dahra și Ududec de la defuncta Mad Villains, faptul că antrenorii-jucători Vizi Sandor și Sergiu Popa nu au evoluat deloc, asemenea lui Tudor Jucan, a făcut ca victoria să revină Run&Gun.

Meciul a fost echilibrat pe toată durata lui, însă în ultimul sfert, două triple ale lui Alex-Cristian Pop au consfințit o victorie de răsunet pentru Run & Gun.

• Run&Gun – Babeș 63-59 (15-9, 21-21, 13-18, 14-11)
  • Marcatori:
    • Run&Gun: Gadola 13, Rogojan 12 (2X3), Pop 11 (2X3), Berariu 9 (1X3), Husti 9, Popa 4, Kosorus 2, Farkas 2, Kumin 1.
    • Babeș: Dahra 15, Crăciun 14, Iușan 9 (1X3), Motoc 9, Roșian 8, Ududec 2, Baciu 2.

armageddon-dolphins

O altă partidă foarte atractivă a fost cea dintre Armageddon Gilău și Napoca Dolphins. Meciul a avut de toate – schimbări de lider, faze spectaculoase și suspans din primul până în ultimul minut.
Energia debordantă a celor de la Armageddon a fost, în final, învinsă de experiența ”delfinilor”, care au avut în Tudor Pintea și Flavius Lapuste factorii decisivi în sfertul al patrulea.

• Armageddon Gilău – Napoca Dolphins 70-72 (18-19, 24-18, 7-19, 21-16)
  • Marcatori
    • Armageddon: Pricop 23 (2X3), Helgiu 17 (3X3), Petriș 17, Cherecheș 4, Gherdan 3, Kallos 2, Mircean 2, Sandean 2.
    • Dolphins: Lăpuște 14, Pintea 13 (1X3), Muntean 11 (2X3), Mihăilescu 8, Batin 7 (1X3), Peter 6, Henegariu 5 (1X3), Țărmure 4, Farcaș 4.

schmac-noname

Ultimul meci al rundei a opus două echipe ce în sezonul trecut au luptat la capetele opuse ale clasamentului.
Diferența de valoare între cele două combatante s-a simțit cu prisosință în primul sfert, chiar dacă No Name a avut o bancă scurtuță.
Cenean a arătat o formă deosebită, iar Foalea ne-a amintit că, atunci când are poftă de joc, e de neoprit în atac!

• Schmac – No Name 65-88 (9-23, 27-24, 11-22, 18-19)
  • Marcatori
    • Schmac: Botar 13 (1X3), Laszlo 10, Szenasi 9, Korponai 8, Miroski 8 (2X3), Juhasz 6, Polonyi 5 (1X3), Lazar 3 (1X3), Roter 3 (1X3).
    • No Name: Cenean 28 (2X3), Foalea 20 (2X3), Waffai 12, Scridon 10, Pop 10, Chirilă 5, Jecan 3 (1X3).