All 4 Basket

CJB: Ediție nebună

cover-etapa-3-4

Etapele 3 și 4 au dovedit din nou că în Campionatul Județean de Baschet Cluj surprizele sunt la ele acasă. Singura echipă fără victorie este chiar campioana de anul trecut, Babeș, care s-a ales și cu un forfait, așadar putem spune că au un start de sezon dezastruos. No Name s-a impus la limită, cu mari emoții și rămâne neînvinsă, iar Schmac învinge la un punct diferență pe Armageddon Gilău, cei care au administrat prima înfrângere liderului Babeș! Dolphins merge ceas, are patru victorii din tot atâtea jocuri și s-au instalat detașat în fotoliul de lider.

Etapa a 3-a

No Name a jucat ce a știut mai bine în meciul cu Armageddon Gilău, adică un stil bazat pe aruncări de la distanță, cu nu mai puțin de 11 reușite.
De partea cealaltă, Armageddon a avut în Pricop principala armă ofensivă, ajutat pe alocuri de Nuna, Petriș și Helgiu. Chiar dacă sfertul doi a fost dezastru, Armageddon a păstrat suspansul până în ultima secundă, meciul fiind decis practic de sângele rece la arătat la linia de pedeapsă. Ba chiar au avut ultimul atac încheiat cu aruncare, însă ratată!!!

• No Name – Armageddon Gilău 78-77 (21-19, 19-11, 16-21, 22-26)
    • Marcatori:
      • No Name: Cenean 25 (3X3), Foalea 21 (3X3), Chirilă 12 (1X3), Irimia 10 (2X3), Waffai 5 (1X3), Dîrjan 3 (1X3), Pop 2.
      • Armageddon: Pricop 29 (1X3), Nuna 12, Helgiu 9 (1X3), Petriș 8, Mircean 7 (1X3), Cherecheș 6, Șerban 6.

Derby-ul etapei a 3-a a fost umbrit de evenimente neplăcute. Partida dintre Babeș și Napoca Dolphins a fost întreruptă, înregistrându-se acte de violență la adresa oficialilor meciului.
Ca urmare a acestor evenimente, meciul Babeș – Napoca Dolphins a fost omologat cu scorul 0-20, echipa Babeș neprimind niciun punct în clasament.

Ne exprimăm pe această cale speranța că nu vom mai avea parte de astfel de incidente și că toți participanții vor respecta regulamentele competiției, precum și spiritul de fair-play pe care îl promovăm prin acțiunile noastre!

Așadar, jocul dintre Run & Gun și Niște Băieți a închis o etapă zbuciumată, o rundă cu multe evenimente.
Run & Gun venea după victoria de răsunet cu campioana en-titre Babeș și au crezut că este suficient să se prezinte la meci și victoria este ca și acontată. Niște Băieți nu au fost de acord și le-au încurcat socotelile, au intrat pe teren mai motivați, cu poftă de victorie și au reusit să controleze partida pe tot parcursul ei.

• Run & Gun – Niște Băieți 61-79 (18-22, 14-16, 11-22, 18-19)
    • Marcatori
      • Run & Gun: Husti 13, Rusz 11, Gadola 9, Ș. Popa 8, Raduly 8 (2X3), Berariu 6 (2X3), Pop 4, Kumin 2.
      • Niște Băieți: Blagu 18, Dan 13 (1X3), Panțel 11 (1X3), Morar 10, Salontai 8, Simina 7 (1X3), Feher 6, Kiss 3 (1X3), Borghetti 2, Dascălu 1.

Etapa a 4-a

Jocul dintre Dolphins și Niște Băieți, primul din etapa a 4-a, a fost unul viu disputat, cum ne așteptam de altfel de la două echipe solide ale Campionatului Județean de Baschet Cluj.
La pauza dintre reprize, echilibrul pe tabela de marcaj era perfect, jocul devenind ceva mai colectiv pentru ”delfini” în partea a doua, iar acest lucru s-a reflectat în zestrea de puncte. De partea cealaltă, Blagu și Simina s-au străduit să țină Băieții pe linia de plutire, însă efortul lor nu a fost suficient.

• Napoca Dolphins – Niște Băieți 68-60 (27-26, 9-10, 19-14, 13-10)
    • Marcatori
      • Dolphins: Henegariu 17 (1X3), Lăpuște 17 (1X3), Țărmure 9 (1X3), Muntean 7, Pintea 7 (1X3), Mihăilescu 7, Andrei 2, Mocanu 2.
      • Niște Băieți: Blagu 17 (2X3), Dan 12 (3X3), Simina 12 (2X3), Morar 7, Panter 6, Solontay 4, Borghetti 2.

Băieții de la Schmac au început foarte determinați meciul cu Armageddon Gilău și au ținut ștacheta sus trei sferturi din joc. Ambiția lor s-a mai înmuiat odată cu oboseala din ultima secvență, când Armageddon-ul s-a dezlănțuit.

În ultimul minut, totul era resetat la zero, Armageddon reușind egalarea, însă Laszlo și-a păstrat sângele rece de la linia de libere și a închis meciul. cu o victorie prețioasă pentru Schmac.

• Armageddon Gilău – Schmac 67-68 (14-19, 12-12, 16-24, 25-13)
    • Marcatori
      • Armageddon: Kallos 11 (2X3), Pricop 10, Helgiu 10 (2X3), Șerban 9, Nuna 7 (1X3), Petriș 7, Mircean 5, Cherecheș 5, Gherdan 3 (1X3).
      • Schmac: Lazar 16 (4X3), Laszlo H. 14, Simeny 13, Szenasi 7 (1X3), Botar 7 (1X3), Miroski 6, Juhasz 5 (1X3).

Ultimul joc al rundei a 4-a, Babeș – No Name a fost amânat pentru luna decembrie.