All 4 Basket

Scop atins, pe jumatate

_MG_7206

Conform primului articol al Regulamentului Oficial al Jocului de Baschet, scopul fiecărei echipe este “să introducă mingea în coşul adversarilor şi să împiedice cealaltă echipă să înscrie”.

Duminica seara in sala “V. Geleriu” cele doua combatante (Vertigo si Gherla Warriors) si-au atins cu succes prima jumatate a unui astfel de scop.  Inscriind cu dezinvoltura si realizand procentaje impresionante, cele doua echipe au transformat meciul intr-un veritabil concurs de aruncari de 3p, probabil motivate de perspectiva unui potential concurs al specialitatii, in pauza viitorului All Star Game. S-a ajuns astfel ca la pauza meciului, pe foaia de joc sa figureze un scor cu care multe jocuri de baschet se incheie dupa 40 de minute sau chiar prelungiri (70-57).

Abia in sfertul al treilea, gazdele meciului si-au amintit si de partea a doua a scopului (acel “nesemnificativ” aspect al apararii ; ) si au permis adversarilor sa inscrie doar 7 puncte in acel sfert.

Finalul jocului a consemnat in dreptul echipe Vertigo o victorie confortabile si un adevarat record al competitiei, 152 de puncte marcate.