All 4 Basket

Echilibru in semifinale…Urmeaza FINALELE !

Picture1

Ultima saptamana a Campionatului Judetean de Baschet Cluj editia 2013-2014 a programat luni si miercuri cele doua semifinale, ambele disputate in Sala Sporturilor Horia Demian.

Prima semifinala a adus fata in fata castigatoarea sezonului regulat, Napoca Dolphins, respectiv echipa ce si-a adjudecat locul 4, UMF.

Meciul, desfasurat intr-o frumoasa atmosfera de fair-play, a fost marcat de un inceput mai bun al “medicinistilor”, care practicand un joc asezat cu multa rabdare si o aparare atenta au intrat la pauza sub “protectia” unui avanataj ce parea linistitor.

Dupa pauza , “delfinii” , condusi excelent in joc de coordonatorul lor, au inceput sa joace mai bine si profitand si de oboseala adversarilor au echilibrat meciul inaintea ultimului sfert.  Scorul strans a alternat cand in favoarea unei echipe , cand a celeilalte, iar finalul a consemnat avantajul minim dar decisiv in favoarea “delfinilor” 59-58.

Ce-a de-a doua semifinala, a opuse echipele de pe locurile 2 si 3, respectiv Babes si Topoarele Baia Mare.

Meciul a semanat oarecum ca evolutie a scorului cu prima semifinala, in sensul ca echipa care a jucat mai bine in prima parte a fost echipa mai slab clasata (Topoarele) , “favoritii” din Babes revenind in joc abia dupa pauza si echilibrand meciul inaintea ultimului sfert. Si aici scorul a mers cap-la-cap pana in ultimul minut, dar in timp ce Babesul a ratat 4 din ultimele 5 libere avute,  Topoarele au frunctificat ultima lor aruncare de 3p si s-au impus cu 78-75.

Astfel vineri, “sase-a-sasea”, tot in Sala Sporturilor Horia Demian , incepand cu orele 17:00 , vor avea loc actele finale ale CJB Cluj, finala mica Babes-Umf, respectiv finala mare Dolphins-Topoarele.