All 4 Basket

Topoarele despica apararea medicinistilor

rogojan

Derby-ul etapei 17 a CJB Cluj a fost gazduit de Sala Vasile Geleriu, unde echipa gazda Topoarele Baia Mare a primit vizita medicinistilor de la Umf “Iuliu Hatieganu”.

Topoarele baimarene incep in forta partida, motivati de esecul din meciul tur, administrandu-le medicinistilor o doza de anestezic, acestia neputand face fata asalturilor Topoarelor.Astfel, primul sfert se incheie la o diferenta de 2 puncte in favoarea baimarenilor (19-17).

Sfertul al doilea, luand antidotul impotriva anesteziei, echipa Umf reuseste printr-un joc colectiv sa reduca din diferenta si sa intre la pauza cu un avantaj de 2 puncte.

Partea a doua a meciului a apartinut in intregime Topoarelor. Acestia, printr-o aparare agresiva la jucatorul considerat cel mai periculos al medicinistilor, Grunwald Gyorgy, si printr-un joc combinativ in ofensiva, reusesc sa despince defensiva medicinistilor, trecandu-si in cont o noua victorie cu scorul 88-77.