All 4 Basket

Babesul toceste Topoarele baimarene

t13-topoare

Derby-ul etapei 15 a fost gazduit de Sala Vasile Geleriu, unde echipa Topoarele Baia Mare a primit vizita lunetistilor de la Babes.

Dupa ce in tur Babesul a fost feliat de Topoare, in aceasta partida si-a propus sa se razbune si sa caute victoria.

Babesul incepe partida mult mai motivat, practicand un joc foarte bun, atat in atac, avandu-l in prim plan pe lunetistul Vizi acompaniat si de restul echipei, cat si in aparare, reusind sa-l anihileze cu succes pe dunker-ul Rogojan. Primele doua sferturi au apartinut in totalitate echipei Babes, la pauza foaia de arbitraj intregistrand un avans de 9 puncte in dreptul echipei oaspete.

In sfertul 3 baimarenii au ascutit lamele Topoarelor, incercand sa transeze partida in favoarea lor, dar tot ce au putut realiza a fost un sfert terminat la egalitate, nereusind sa reduca din diferenta de la pauza.

In ultimul sfert gazdele, resemnati de neputinta de a reduce din handicap, au cedat in cele din urma la o diferenta de 16 puncte (97-113), Babesul reusind sa toceasca Topoarele baimarene chiar pe terenul acestora si sa treaca pe prima pozitie a clasamentului intermediar al CJB.