All 4 Basket

Semifinale au trecut…Urmeaza finalele

Program-CJB-Cluj

Prima zi a Final Four-ului a adus in Sala Sporturilor Horia Demian un spectacol atractiv oferit de cele mai valoroase patru echipe ale actualei editii a CJB 3PillarGlobal.

In prima semifinala, Napoca Dolphins, castigatoarea sezonului regulat, pornea favorita in fata Armageddonului, dar dupa primul sfert calculele hartiei erau contrazise de neverosimilul scor de pe tabela, 5-20. Experienta “delfinilor” si-a spus cuvantul si acestia nu s-au panicat ci au inceput sa contracareze jocul entuziast al mai tinerilor lor adversari, strangand scorul spre pauza. In repriza secunda Armageddonul a continuat sa joace curajos si sa puncteze si la impresia artistica, dar s-a vazut egalata la 50 in ultimul sfert de joc. Echilibrul a fost insa repede rupt de mana precisa a lui Paul Farcas, fundasul “delfinilor” fructificand 3 aruncari de 3p, implinind o revenire ce parea improbabila dupa primele minute de joc.

In cea de-a doua semifinala, Babesul a primit replica No Name-ului. Si acest meci a fost inceput mai slab de catre echipa mai bine clasata in sezonul regulat, dar spre deosebire de prima semifinala, sfertul al doilea nu a echilibrat scorul, ci dimpotriva , ecartul baietilor fara nume a continuat sa creasca. Abia in sfertul al treilea Babes-ul s-a trezit si a jucat ceea ce stie, dar un cos primit din neatentie in ultima secunda a sfertului le-a naruit tot avantul. No Name si-a revenit din sincopa sfertului anterior si, pe fondul unui joc colectiv bun, a transat decisiv meciul impunandu-se fara probleme.

Astfel, in finala mica, azi incepand cu orele 18:00, Armagheddonul si Babesul se vor duela pentru ultima treapta a podiumului, urmand ca apoi in finala mare, Dolphins si No Name sa-si incerce sansa de a se incununa campiona a CJB 3PillarGlobal 2014-2015.