All 4 Basket

Niste Baieti isi adjudeca locul 5

t13-topoare

In meciul pentru Locurile 5-6 s-au aflat ieri fata in fata Universitatea Tehnica si Niste Baieti, ocupantele locurilor 7 si 8 dupa incheierea sezonului regulat. Cele doua meritoase echipe reusisera in etapa anterioara a play-off-ului sa provoace surprize si sa se impuna in meciuri stranse in fata unor echipe mai bine cotate (Phoenix, respectiv Fetitele Plangasioase).

Nici confruntarea de aseara nu a fost lipsita de suspans si tensiune, desi gazdele au inceput mult mai bine si la jumatatea primului sfert conduceau cu 16-3. Castigand primele 2 sferturi, politehnistii au intra la pauza cu un avantaj ce parea linistitor de 11p.

In sfertul al treilea , oaspetii au revenit in joc si au injumatatit ecartul , iar in sfertul al patrulea au ajuns chiar sa preia conducerea. Gazdele nu au cedat si cand mai erau doar 18 secunde din meci conduceau cu 3p. In loc sa faca repede un fault tactic care sa trimita adversarii la linia de aruncari libere pentru maxim 2p, studentii au decis sa incerce sa apere avanatajul, dar principalul marcator al oaspetilor , Paul Dan, a ingropat cu sange rece o aruncare de 3p , egaland situatia. Imediat , “baietii” au ales sa faca fault pentru a avea ultima posesie si l-au trimis la linia de libere pe pivotul studentilor. Acesta a ratat ambele aruncari, dar a recuperat ofensiv, fiind din nou faultat imediat. De data aceasta una dintre libere a fost reusita si gazdele aveau un punct, cu 12 secunde ramase din joc. Incercand sa apere fragilul avanataj, gazdele au comis fault si cele 2 libere marcate au transat meciul in favoarea oaspetilor.

Astfel cu 2 victorii (fiecare la cate un singur punct) Niste Baieti au reusit sa sara de pe locul 8 pana pe locul 5 al clasamentului final al CJB 3PillarGlobal Cluj 2015.