All 4 Basket

Miercuri, 11.12.13, seara duelurilor incinse

t13-topoare

Seara duelurilor a fost deschisa la ora 20.00, in Sala Vasile Geleriu, de un meci de “incalzire”, intre ocupanta locului 1 in clasamentul actual, Vertigo, si echipa Blue Wizards.  Meciul nu a pus nicio problema pentru  Vizi&co, acestia exersandu-si iar aruncarile de 3 puncte si reusind sa incrie peste 20 de cosuri de la distanta. Vertigo termina meciul cu un avantaj considerabil, 120-69, si isi consolideaza pozitia de lider.

Cu incepere de la ora 20.30 sala LIA a gazduit meciul dintre T13 si UMF. Inceputul in forta al celor de la T13 a reusit sa ii sperie pe Medicinisti,  astfel ca dupa primul sfert foaia de joc arata scorul de 24-12. Mobilizati la pauza, Medicinistii au inceput sfertul doi concentrati, reusind sa se apropie furtunos la scorul de 33-34. Sferturile 3 si 4 au fost foarte echilibrate, cea mai mica diferenta de scor fiind de 3 puncte. Astfel, la fluierul final, foaia de joc indica scorul 68-68. T13 intra in prelungiri hotarati sa castige si reusesc pana la final sa isi adjudece victoria cu scorul de 79-74.

In cel de-al treilea meci al serii, “verzii” de la Schmac au primit vizita “delfinilor” de  la Napoca. Gazdele nu au reusit sa-si adjudece niciun sfert din cele 4 ale unui meci extrem de tensionat, reusind doar un egal in sfertul 2. Astfel, diferenta finala de 16 puncte (70-54) aduce echipei Napoca Dolphins inca o victorie in noul sezon si un plus de incredere pentru meciul restant pe care il au de disputat impotriva echipei Topoarele Baia Mare (luni, 16 decembrie, ora 21.00, Sala Vaida Voevod).