All 4 Basket

Etapa 1 din returul CJB 3PillarGlobal Cluj – etapa gazdelor

Umf formula magica a victoriei

Sfarsitul de saptamana, mai prelungit, a fost adjudecat fara drept de apel de care gazdele primei etape a returului CJB 3Pillar Global Cluj.

Joi seara, incepand cu ora 18.30, echipa Armageddon Gilau, reprezentata in mare parte de fosti sportivi de performanta, juniori ai pepinierei clujene, a primit vizita echipei nou “brand-uite” a campionatului, Fetitele Plangacioase. Oaspeti au venit montati sa iau punctele victoriei in Sala Vasile Geleriu, lucru care dupa 3 sferturi parea cat se poate de usor de realizat. Ultimul sfert insa a prefatat o victorie cat se poate de clara a “juniorilor” de la Armageddon Gilau, adjudecandu-si sfertul cu un neverosimil 37-15. Astfel, gazdele se impun in fata Fetitelor Plangaciose cu 99-83.

Lunetistii de la Babes isi continua parcursul absolut incredibil, reusind sa inscrie 139 de puncte in cosul celor de la Kmdsz si sa incaseze doar 65 de puncte. Efectivul restrans al celor de la Babes nu a fost nici pe departe un impediment in asigurarea unei victorii categorice. Gazdele nu au lasat nicio clipa stacheta mai jos si au dispus de cei de la Kmdsz in toate cele 4 sferturi, la o diferenta linistitoare.

Surpriza finalului de etapa s-a consemnat in mica sala de sport a Scolii Generale 15 unde CS Phoenix Cluj Napoca a primit vizita verzilor de la Schmac. Meciul nu a stat nicio clipa sub semnul intrebarii cu privire la cea care avea sa fie invingatoarea acestei dispute. In ciuda faptului ca oaspetii s-au apropiat periculos in sfertul al doilea la doar doua posesii, amenintarile nu au fost concretizate. Acesta a fost momentul declansator al renasterii Phoenix-ilor din propria cenusa acestia luanda-si zborul spre o victorie facila (scor final: 75-43)