All 4 Basket

Delfinii ineaca Topoarele

Dolphins

Etapa a 19-a si-a consumat duminica seara ultimul sau act in Sala Gheorghe Roman, prin confruntarea dintre Topoarele Baia Mare si Napoca Dolphins. Gazdele meciului, dinamicele “topoare”, tinteau sa-i inece pe calmii “delfini”, dupa ce in tur se impusesera la capatul unui meci foarte echilibrat.

Echilibrata a fost si disputa de aseara, care dupa primul sfert consemna un scor de egalitate.  Cu o rotatie mai lunga si un conducator de joc care a stiut excelent sa ofere confruntarii un ritm mai lent si mai asezat, oaspetii incep incet-incet sa-si impuna stilul si incheie prima repriza cu un usor avantaj (4p).

Jucand rapid si in viteza, Topoarele se mentin mereu aproape  pe tabela de scor, dar oboseala acumulata in aceasta cursa de urmarire isi spune cuvantul spre finalul jocului. Delfinii isi contiuna senini croaziera spre play-off, dubland diferenta de la pauza si impunandu-se meritat cu 59-51.