All 4 Basket

Topoarele traiesc periculos

rogojan

Partida din etapa a 21-a, in care Topoarele au primit vizita KMDSZ-ului, se preconiza ca fiind una mediocra, dar pe fondul tratarii superficiale a partidei de catre gazde, acestea au trait periculos finalul de partida.

Studentii maghiari , tratand serios partida, neluand in seama ca au adversar o trupa puternica, au reusit sa-si tina la respect oponentii si chiar sa puna presiune pe ei. Finalul primelor doua sferturi avea sa gaseasca oaspetii in avantaj (41-49) ceea ce anunta o surpriza de proportii.

In sfertul 3, Topoarele trezite parca din dusul rece aplicat de studenti, reusesc sa recupereze handicapul si sa termine sfertul cu un avans de 5p, dar KMDSZ nu cedeaza si reuseste ca pe finalul sfertului 4 sa-si pastreze sangele rece si sa marcheze in ultimele secunde 3 aruncari libere care au aruncat partida in prelungiri (76-76).

In prelungiri, ascutindu-si lamele topoarelor, baimarenii reusesc sa transeze partida in favoarea lor (90-81).