All 4 Basket

Surpriza in Play-off

poza Melinda

In cadrul primului tur ar Play-off-ului CJB Cluj, duminica seara in sala “V. Geleriu” , Topoarele Baia Mare au primit replica echipei Niste Baieti. Gazdele porneau  favorite prin prisma sezonului regulat, incheiat pe locul 3,  in care transasera in favoarea lor ambele dispute cu detinatorii locului 6.

Dupa un prim sfert ce parea sa confirme calculele hartiei , “baietii” reusind sa marcheze doar 9 puncte, a urmat un sfert al doilea care a intors complet partida, oaspetii “nereusind” sa rateze mai nicio aruncare, marcand de aproape 5 ori mai mult (44 de puncte) si preluand conducerea la pauza (scor 48-53)

Topoarele s-au ascutit la pauza si practicand din nou o aparare activa au incasat doar 6 puncte in sfertul al treilea, trecand din nou la conducere. Insa in ultimul sfert, pentru a da dovada de consecventa , Niste Baieti au marcat din nou de 5 ori mai mult decat in sfertul anterior (31 de puncte) si au impins meciul in prelungiri dupa un final dramatic.

Gazdele  au avut sansa de a inchide meciul cand conduceau cu 2 puncte si mai erau doar 10 secunde ramase din timpul regulamentar de joc, dar au marcat doar una din cele 2 libere de care au beneficiat si nu au facut, la +3, faultul tactic necesar pentru a-si pune adversarii sa execute doar 2 libere. Mai mult, au facut fault pe o incercare dificila “de trei” a lui Sabin Gherdan cand mai erau doar 2 secunde de joc. Acesta a “impartit” primele 2 aruncari, dar a ratat deliberat ultima libera sperand la o recuperare ofensiva si sansa unei aruncari rapide. Mingea a poposit cu noroc tot in mainile sale si buzzer-beater-ul reusit a trimis meciul in prelungiri (90-90).

Nici finalul prelungirilor nu a fost unul lipsit de dramatism, echipele alternand la conducere si cu trei secunde ramasa de joc, oaspetii aveau +1 si mingea. Topoarele au facut rapid fault si cum oaspetii au transformat doar una dintre auncari si apoi au comis un fault neinspirat in ultima secunda existau sanse serioase pentru o a doua repriza de prelungiri. Prima aruncare libera a fost reusita si a strans scorul la un singur punct, dar a doua libera a ricosat din inel, consfiintind prima surpriza a Play-off-ului : Topoarele Baia Mare – Niste Baieti 98-99.