All 4 Basket

E10: Record de triple!

Etapa10-rezultate.

Runda a 10-a a Campionatului Județean de Baschet 3Pillar Global a fost una interesantă, a fost aproape să ne ofere una dintre surprizele sezonului si ne-a obligat să consemnăm un nou record!

În primul meci al etapei, cel dintre Babeș și Schmac, Berariu, Roșianu și Mihaiu au început cu nerv și, în primul sfert, deja ecartul se măsura cu două cifre. Ritmul a fost susținut până la final, iar diferența de pe tabelă e grăitoare: Babeș a dominat fără probleme jocul cu ”lanterna roșie” Schmac, care rămâne fără victorie în Campionatul Județean de Baschet 3Pillar Global Cluj. De remarcat noul record de triple într-un meci, setat de Roșian, cu nu mai puțin de 8 reușite!

• Babeș – Schmac 113-63 (25-12, 32-19, 28-21, 28-11)
    • Marcatori:
      • Babeș: Roșian 32 (8X3), Mihaiu 23 (5X3), Berariu 19 (1X3), Crăciun 15, Szoke 14 (1X3), Popa 6, Iușan 4.
      • Schmac: Korponai 20 (4X3), Polonyi 11 (3X3), Laszlo E. 9, Lazar 5 (1X3), Sinka 5 (1X3), Botar 5, Boross 4, Lazslo H. 4.

Etapa a 10-a a programat pentru Dolphins un meci mai greu decât se aștepta lumea, cu Niște Băieți! Noroc cu ziua inspirată a lui Batin, care, mai ales în sfertul al treilea, a readus ”delfinii” în ape mai calme…

• Niște Băieți – Napoca Dolphins 64-70 (16-15, 22-12, 8-23, 18-20)
      • Niște Băieți: Ștefan 19 (1X3), Dan 10 (2X3), Hudrea 8, Morar 8, Kosorus 7 (1X3), Borghetti 5 (1X3), Pop 4, Simina 3.
      • Napoca Dolphins: Batin 22 (1X3), Muntean 14 (1X3), Henegariu 11, Pintea 10, Puia 8, Peter 5 (1X3).

We Sparta a început bine meciul din deplasare cu Mad Villains și părea capabilă să își apropie victoria, pauza găsindu-i pe Helgiu & co. cu șase puncte avantaj. Sfertul al treilea a fost, însă, dezastruos mai ales din punct de vedere ofensiv și Mad Villains a pus mâna pe niște puncte care, cel puțin pentru o zi, i-a urcat în aerul rarefiat al locului secund al clasamentului!

• Mad Villains – We Sparta 78-71 (20-21, 17-25, 24-11, 17-14)
    • Marcatori
      • Mad Villains: Nuna 16 (2X3), Dahra 14, Rusz 14 (2X3), Țibrea 10, Waffai 9 (1X3), Raodson 9, Ududec 4, Jecan 2.
      • We Sparta: Petriș 19 (3X3), Helgiu 15 (1X3), Ionetecu 15 (4X3), Pricop 10, Kallos 8 (1X3), Mircean 4.

No Name au abordat meciul cu Run & Gun fără prea mare chef, cu interes zero pentru partea defensivă, iar adversarul nu a așteptat invitații tipărite și și-a văzut de joc. În ultimele minute, când se prefigura una dintre marile surprize ale Campionatului Județean de Baschet 3Pillar Global Cluj, Nicu Foalea a turat motoarele și a asigurat o victorie fără glorie, dar… cu puncte.

• Run&Gun – No Name 70-72 (17-17, 14-28, 15-12, 24-15)
    • Marcatori
    • Run&Gun: Rogojan 23 (2X3), Rusz 22, Ș. Popa 13 (1X3), Pop 6, B. Popa 3, Raduly 3 (1X3).
    • No Name: Foalea 37, Scridon 16 (1X3), Pop 9, Silvășan 6 (1X3), Cordoș 2, Dîrjan 2.

Nicio schimbare în clasamentul campionatului, cele două fruntașe, Dolphins și No Name, așteaptă restanțele cu Babeș pentru a stabili ordinea podiumului.