All 4 Basket

Dramatism in Sala UMF

umf

In cadrul etapei cu nr.14, duminica dupamasa in sala UMF s-a desfasurat un meci dramatic intre gazdele de la UMF si Napoca Dolphins.

Obisnuiti mai bine cu sala si constrangerile de spatiu pe care aceasta le impune, gazdele au inceput mai bine meciul si dupa un prim sfert si jumatate pareau sa se indrepte spre o victorie facila. Metodic , jucand matur si fara sa se panicheze, oaspetii au revenit incet-incet in joc si au reusit sa limiteze la pauza ecartul la doar 10 lungimi (35-25).

Mai proaspeti fizic, “delfinii” au mai redus din diferenta in sfertul al treilea, pentru ca in cel de-al patrulea sa ajunga chiar sa preia conducerea cand mai ramasesera doar cateva minute de joc.

Ultimele minute au fost dramatice, ambele echipe avand sansa sa-si apropie victoria, insa meciul a fost decis de cel mai bun marcator al gazdelor, Gyuri Grunwald. Acesta a scuturat plasa de la 3p pentru a prelua conducerea si apoi a mai adaugat o libera cu 5 sec inainte de final. Deliberat, el a ratat a doua libera pentru a nu da “delfinilor” oportunitatea unui time-out si a pregatirii unei scheme de joc si apoi s-a aparat excelent , blocand o potentiala aruncare victoriasa de 3p, incercata de oaspeti la expirarea timpului regulamentar de joc.