All 4 Basket

Delfinii au ingenunchiat Babesul in “el clasico” de CJB

_MG_7215

In prima etapa e returului a avut loc si  ”el clasico” CJB Cluj intre echipa Babes, care in turul campionatului s-a numit Vertigo, si echipa “delfinilor” de la Napoca, partida care avea sa decida la finalul ei liderul la zi al campionatului.

Favorita in aceasta confruntare pornea echipa Babes, care se impusese in intalnirea din tur. Primul sfert incepe furtunos , marcat de o defensiva precara a delfinilor si de un recital de 3 puncte a lui Vizi Sandor, care parea de neoprit si cu o dorinta mare de a iesi invingator. Delfinii au iesit timid la vanatoare de cosuri si au reusit ca pana la sfarsitul sfertului 1 sa se mentina o diferenta de doar 5 puncte.

In sfertul al doilea defensiva delfinilor incepe sa dea roade din momentul in care l-au incoltit pe lunetistul Vizi, cu o aparare agresiva om la om pe tot terenul, ingreunandu-i in acest fel orice incercare de a marca, acesta nemaireusind sa inscrie ca in debutul partidei. Urmare a acestei aparari si pe o ofensiva mai hotarata a oaspetilor, Vizi&co s-au vazut condusi la pauza mare la o diferenta de 2 puncte.

Delfinii, cu sete de razbunare reusesc in partea a doua a partidei sa tina Babesul la respect, nedandu-i nicio sansa sa recupereze din handicap. Finalul meciului este dominat in totalitate de Napoca. Echipa Babes, parca obosita dupa cele 3 sferturi, ingenunchiaza in fata adversarilor, pierzand la o diferenta care nu lasa niciun dubiu privind echipa mai in forma, cu scorul 91-109.

Astfel, echipa Babes inregistreaza cea de-a doua infrangere in acest campionat, in timp de Napoca Dolphins se instaleaza pe prima pozitie a clasamentului.