All 4 Basket

S-au disputat trei meciuri din cadrul etapei a 5-a, unul fiind amânat

PostareFB-etapa5 - CRONICA

Campionatul Județean de Baschet 3PillarGlobal a ajuns la etapa a 5-a. S-au disputat trei jocuri din cadrul acestei runde, partida dintre Schmac și We Sparta fiind amânată din cauza indisponibilității sălii.

Un meci extrem de echilibrat a fost cel dintre Napoca Dolphins și No Name. ”Delfinii” s-au impus grație jocului foarte productiv al lui Lăpuște, autor a 20 de puncte, cu trei reușite de la mare distanță.
De altfel, meciul a fost unul foarte spectaculos, cu nu mai puțin de 15 aruncări de la mare distanță reușite de cele două combatante.
Dolphins s-a desprins în al treilea sfert, însă No Name a încercat din răsputeri să revină în joc și chiar a reușit până la final să taie din deficit, însă nu suficient.

• Napoca Dolphins – No Name 81-76 (22-22, 18-16, 25-18, 16-20)
  • Marcatori:
  • Napoca Dolphins: Lăpuște 20 (3X3), Mihăilescu 16 (2X3), Pintea 12, Cenean 12 (1×3), Henegariu 11, Muntean 4, Farcaș 3 (1X3), Batin 3 (1X3)
  • No Name: Foalea 27 (1X3), Racovițan 18 (4X3), Scridon 12 (1X3), Silvășan 11 (1X3), Chirilă 4, Roșca 4

Jocul dintre Run & Gun și Babeș s-a decis în al doilea sfert, unul în care principalii protagoniști au fost Motoc și Crăciun, iar Szoke i-a lăsat cu piedica trasă pe Run & Gun cu două ”triple”.
La pauză, Babeș avea 16 puncte avantaj și nu s-au mai omorât cu jocul până la final, victoria fiind asigurată.
Babeș bifează astfel a doua victorie, în timp ce Run & Gun rămân cu o singură reușită și patru înfrângeri.

• Run & Gun – Babeș 57-73 (20-21, 11-26, 15-13, 11-13)
  • Run & Gun: Rusz 17, S. Popa 13 (2X3), Raduly 10, Pop 10 (2X3), Rogojan 7.
  • Babeș: Motoc 17, Crăciun 17 (1X3), Roșian 15 (2X3), Szoke 12 (2X3), S. Popa 5 (1X3), Baciu 4, Vizi 3 (1X3).

Meciul dintre Niște Băieți și Mad Villains se anunța unul încins și așa a și fost. Andrei Ștefan a început foarte bine jocul, înscriind în primul sfert 14 puncte, echipa sa desprinzându-se la două posesii la capătul primei perioade. Oaspeții nu au cedat și au recuperat din handicap pe parcursul următoarelor două sferturi, astfel că la intrarea în decisiv lucrurile erau departe de a fi clare.
A ieșit la rampă din nou același Andrei Ștefan, care a mai pus 14 puncte în contul echipei sale și a închis jocul, asfel că Niște Băieți bifează a doua victorie, administrând, totodată, prima înfrângere celor de la Mad Villains.

• Niște Băieți – Mad Villains 84-70 (28-22, 11-13, 18-20, 27-15)
  • Niște Băieți: Ștefan 33 (2X3), Dan 19 (2X3), Kosorus 14 (1X3), Simina 9, Pop 7, Borghetti 2
  • Mad Villains: Rusz 17 (3X3), Dahra 12, Nuna 8 (2X3), Lungu 6, Weckbecker 6, Waffai 6, Raodson 4, Țibrea 4, Jecan 4, Crucian 3.

În clasament, Napoca Dolphins e lider, cu maxim de puncte din 4 jocuri, urmată de No Name, cu 7 puncte din 4 jocuri. Alte trei echipe sunt la egalitate de puncte, 6, respectiv Babeș și Niște Băieți, care le-au obținut din 4 jocuri și Run & Gun, care a avut nevoie de 5 partide. Mad Villains are 5 puncte din 3 meciuri, We Sparta 4 din tot atâtea jocuri, clasamentul fiind încheiat de Schmac, singurii care, din trei meciuri, nu au acumulat nicio victorie.

Etapa a 6-a, ce se va disputa în perioada 26 noiembrie – 9 decembrie, are programate meciurile Babeș – Mad Villains, We Sparta – Run & Gun, No Name – Niște Băieți și Napoca Dolphins – Schmac.