All 4 Basket

Buzzer-beater-ul victorios

Umf formula magica a victoriei

Joi seara am avut parte de cel mai strans meci din Turul 1 al Play-Off-ul CJB 3PillarGlobal 2014-2015, confruntarea dintre Armageddon Gilau si Fetitele Plangacioase, meci disputat in Sala de Sport “Vasile Geleriu”.

Primele trei sferturi au fost domintate de catre Fetite, care au  intrat in sfertul 4 cu un avans de 13 puncte (57-70) ce parea linistitor.
In sfertul al patrulea a inceput insa revenirea gazdelor, jucatorii Armageddon-ului fiind mai motivati si mai odihniti fizic. Pe fondul unor aruncari reusite de 3 puncte, cei de la Armageddon au egalat, iar ultima posesie le-a apartinut tot lor. Gazdele au fructificat posesia, cosul decisiv fiind reusit de catre cosgeterul CJB 3PillarGlobal, Vlad Helgiu, printr-un buzzer-beater de 3 puncte.

Astfel, Armageddon Gilau se impune in fata Fetitelor Plangacioase cu scorul de 89 – 86. Meciul 2 va avea loc in data de 26.04.2015, de la ora 19:00, pe terenul Fetitelor (Sala de Sport a Scolii “Alexandru Vaida-Voevod”). Speram ca Fetitele sa isi stearga lacrimile si sa vina cu forte proaspete, iar duminica sa avem o partida la fel de interesanta.