All 4 Basket

Babesul reduce ecartul

minge

In duelul dintre primele doua echipe clasate in CJB 3PillarGlobal, Babes-ul a primit aseara replica celor de la Napoca Dolphins.

Meciul a fost unul de buna calitate, cu reusite de ambele parti, in care avantajul terenului propriu si-a spus cuvantul mai ales in privinta preciziei aruncarilor la cos. “Lunetistii” si-au adjudecat primele 3 sferturi, dar “delfinii” au ramas prezenti in joc, iar in ultimul sfert au inceput incet-incet sa reduca din diferenta pe fondul unei aparari bine executate.

Obligati de scurgerea timpului sa recurga la faulturi tactice, oaspetii au reusit sa reduca semnificativ din diferenta, dar jucatorii gazdelor au fost suficienti de precisi de la libere pentru a-si conserva o bruma din avanatajul ce parea confortabil dupa trei sferturi, si s-au impus meritat cu 85-81.

Astfel Babes-ul reusueste o victorie importanta cu care injumatateste din avantajul pe ceare “delfinii” il aveau in clasament, intre cele doua echipe ramananad acum un singur punct.